fbpx

Jak se vyrovnat s neúspěchem?

Krize jako šance

Neúspěch je častým tématem koučovacích sezení. Občas potká každého z nás. Jak vnímat neúspěch jako příležitost k růstu? Jaká zaujmout opatření, abyste snížili riziko příštího selhání? Projděte si tipy 4 koučů.

Kdo vám dnes radí?

Na následujících řádcích najdete tipy 4 osobních koučů: 2 z nich mají letité zkušenosti také s prací se sportovci (Iva a Vašek). Všichni koučují podle standardů ICF. Jste tak ve správných rukou, ať už si jen počtete, nebo se rozhodnete i pro koučovací sezení zdarma.

Václav Krejcar

Michaela Pokrupová

Šárka Churavá

Iva Vacková

Co si představuješ pod pojmem neúspěch?

Míša:

Měla jsem šanci získat stipendium v Itálii, ale nepovedlo se mi to o bod. Hrozně dlouho jsem z toho byla špatná, měla jsem pocit, že můj život skončil. Když se řekne neúspěch, hned vidím znovu svoje první jméno pod čarou.

Iva:

Že jsem nedosáhla cíle nebo se nenaplnila moje očekávání. Mě nevzali na Univerzitu Karlovu na pedagogiku a jsem dnes za to ráda. Zjistila jsem, že moje druhá cesta je lepší a správnější. Myslím, že věci se dějí, jak mají.

Vašek:

Mám podobné názory. Vnímám to jako cíl, událost, která nedopadla podle našeho předpokládaného očekávání. Vnitřní představa ovlivňuje často to, jak situaci pak interpretuji, jestli jako úspěšnou, nebo ne. Zpětně můžeme být za neúspěch rádi, protože nás dovedl jinam. Když si zpětně vybavím své fuckupy, jsem rád, že jsem tam, kde jsem.

Z čeho může neúspěch ještě pramenit?

Iva:

Různě. Nemuselo být naplněné moje očekávání, nebo rodičů, kamarádů, spolupracovníků. Často se porovnáváme: Co si o nás řeknou ostatní. To nás hodně uvádí do nekomfortu. 

Jak se neporovnávat s ostatními?

Míša:

K této době to patří. Děláme to i nevědomě. Proč tahle holka je hubená a já ne. Proč ona je pořád na dovolené a já ne. Třeba Instagram je takové zrcadlo toho, jak to mají ostatní a jak to máme my. Oni nám ale ukazují jen to, co chtějí, abychom viděli. Hodně lidí nerado přizná fuckup. Mít kamarády, kteří to dokážou, je štěstí. Znamená to, že máte hluboké vztahy. Lidé ale neradi mluví o tom, že se jim něco nepovedlo. 

Neúspěch občas lidé ukazují, až když to mají zpracované a jsou poučení. Takže je potřeba si uvědomit, že to, co vidím kolem, není 100% realita.

Jaké pocity k neúspěchu patří?

Vašek:

Celá škála různých typů emocí a myšlenek. Drtivá většina mých klientů jsou sportovci, jsou neustále vystavováni srovnávání. Často zažívají různé formy neúspěchu a frustrace, strachu, beznaděje. smutku, zklamání. Často se jim nedaří to, co chtěli. 

Iva:

To platí i do celého života. Nejen do sportu. Opakovaný neúspěch ústí až v naučenou bezmoc. Už nevěříme, že nějaký úspěch může být. Proces je delší, je potřeba posilovat sebevědomí, sebedůvěru. Důležité je, umět s neúspěchem pracovat. Zarámovat si: Dobře, nepovedlo se to. A pak si to přerámovat. Je potřeba si uvědomit:

  1. Co se nám na tom povedlo? To můžu zopakovat.
  2. Co se nepovedlo? To už dělat nebudu.
  3. Co musím do příště udělat jinak? Vyhodnocovat si to v rámci sebereflexe. Pomáhá třeba sebereflektivní psaní.

Pomáhá podpora od okolí, meditace. Je to i příležitost k růstu. Neúspěch vlastně, bráno touto optikou, neexistuje.

Míša:

Na všem špatném je něco dobré. Je to klišé, ale sedí to. Těžké momenty nás nejvíc v životě posouvají. Díky zvládnutí neúspěchu jsme pak silnější. Abychom mohli vyhrát, musíme umět prohrát. Selhat je důležité, protože to pomůže sáhnout si na to, co nejhoršího se může stát.

Iva:

Neúspěch je vlastně zastávka na naší cestě

Míša:

Vždycky si vzpomenu na citát Johna Lennona: Bude to nakonec OK. Jestli není, ještě to není konec.

Iva:

Dřív byl tématem všeho boj o přežití. I dnes neúspěch vnímáme asi 10× intenzivněji. Máme to zakořeněné ještě z té doby, kdy to bylo o tom, jestli přežiju, nebo ne. Dneska to ale už může být jinak. Je to o tom, jestli si to přerámujeme. Je to o tom, ne kolikrát upadneme, ale kolikrát vstaneme. 

  1. Pojmenovat si realitu. Jsem frustrován. To je ok.
  2. Přerámovat si to jako šanci.
  3. Naplánovat další kroky na příště.

Jak reagovat na situace, které zdánlivě nejde ovlivnit? Například odmítnutí od partnera.

Iva:

Některé věci můžeme ovlivnit hodně, něco zčásti, něco vůbec. Vyhodnoť si to ze svého pohledu. Pohled druhého není tak důležitý, zvlášť pokud nejsme spolu schopni komunikovat.

Míša:

Odmítnutím se nedat odradit. Návrh, který dám, není to, co mu vyhovuje, takže je to i  tom nedat se odradit. Někdy je potřeba nevzdat se a hledat jinou cestu. Ne se nechat odradit prvotním ne. 

Šárka:

Pro jedno kvítí slunce nesvítí. Nevztahovat si to na sebe, druhý může mít jinou realitu. Jdeme si každý jinou cestou. Je potřeba mít sebedůvěru.

Vašek:

Vše, co se děje, se děje pro naše dobro. Neúspěch může být dílčí, otevřou se ti nové obzory a horizonty. Platí v osobní, sportovní i profesní sféře.

Co je to přerámování?

Iva:

Jiný úhel pohledu. Dívat se na to jinýma očima, než se dívám teď. Jak by se díval můj kamarád nebo kamarádka. Jak by šlo přemýšlet jinak o téhle situaci? Kde se vidíš za rok, nebo za tři roky?

Dáte i další tipy?

Míša:

Neúspěch má 3 fáze:

  1. Jsme v háji, že se něco nepovedlo.
    Je OK být smutný. Neúspěch nepotěší nikoho.
    Je to takový šok.
  2. Začínáme se vyrovnávat, že se to nepovedlo.
    Je tu taková apatie, že to nevyšlo. Jde o to tu nezůstat.
    Nepatlat se v tom.
  3. Fajn, dobré, co teď budu dělat, jak to nastavím jinak?
    Ta analýza je klíčová. Tady kouč může pomoci neskutečným způsobem.

Jak dlouho jednotlivé fáze trvají?

Míša:

Záleží, jak velký neúspěch to je. Mohou to být až týdny. Za 2 až 3 měsíce by to mělo být ok u menšího neúspěchu. Když například někdo zemře, trvá to výrazně delší dobu. Je to ale individuální. Když to přesáhne rok, není to zdravé a možná si blokujeme spokojený život.

Co ještě funguje?

Iva:

Vizualizace. Je potřeba si úspěch představovat, což ukazují i testy. My to do té hlavy musíme dostat, jak to bude vypadat, až to budu mít. Když si řeknu, že to nikdy nebude, tak nebude. Když se něco nepovede, vystřihni si to v hlavě jako kus filmu, který chceš mít potom jinak. 

Šárka:

Je potřeba to propojit i s emocemi. Vidět, slyšet třeba pochvalu okolí. Líp tomu jde člověk naproti. 

Iva:

Michaela Jordana třeba vyhodili ze střední, že neumí hrát basketbal. Steve Jobs byl vyhozen ze své vlastní firmy, jeho to naopak nakoplo. J. K. Rowlingovou odmítli, když začala psát, a to hned  v několika vydavatelstvích. Oprah Winfrey také odmítali jako nevhodnou do televize.

Shrnutí: Jak se vyrovnat s neúspěchy, které zákonitě přicházejí?

Míša:

Nenechte se odradit. Často to pomůže uspět, ale až za chvíli. Berte to jako součást cesty. Podívejte se třeba na příběhy, které popisovala Iva. Kdyby neúspěch znamenal, že se na to vykašleme, spousta věcí vůbec nebude.

Vašek:

Díky neúspěchům si budete víc vážit úspěchů, i těch dílčích. Vše se děje pro naše dobro z dlouhodobého horizontu. Vizualizace funguje, ale je potřeba ji dělat kontinuálně. Trvá několik měsíců, než dokážete představy ovládat. Dnes ale žijeme v rychlé době, je třeba na tom ale pracovat. Ne to zkusit jednou. Berme to jako proces.

Iva:

Zvažujete, jestli se do něčeho pustit? Napište si na papír, z čeho máte strach, pak pod to, co už jste dokázali. Uvidíte, kolik pozitivního se už ve vašem životě děje. Denně si pište 3 věci, co se povedly a za co jste vděční.

Neúspěch je součástí našeho života. Patří to k tomu. Díky neúspěchům ale mohou přijít do života úspěchy.

Chcete probrat svou osobní situaci s koučem, který je vám nejsympatičtější? Nebo chcete znát názor více z nich? Není problém. Zamluvte si své koučovací sezení zdarma.

Podívejte se na záznam webináře o neúspěchu: